Hromadnou dopravu využívá většina lidí pravidelně, mnozí dokonce i několikrát denně. Ti ostatní ji využijí například na výlety či příležitostné dopravní spojení. Na zastávkách a nádražích vídáme své spoluobčany, jak dlouho zírají do jízdních řádů a vůbec se v nich nevyznají, přitom se dají velmi lehce pochopit. Stačí pouze najít zastávku odjezdu a příjezdu, čas a popřípadě výjimku, kdy spoj nejezdí nebo naopak jezdí – například víkendové, páteční nebo sváteční spoje. Přesto se velká část radši zeptá ostatních lidí, kdy jim jede autobus.
jízdní řád.jpg

Města, na jejichž území se nacházejí autobusová a vlaková nádraží zavedla kroky k usnadnění poskytování informací spojů, těmi nejviditelnějšími jsou bezesporu informační tabule, které udávají údaje o spojích – konečnou zastávku, číslo nástupiště, čas odjezdu, případně čas zpoždění. Má to samozřejmě také své nevýhody, lidé z nich nevyčtou průjezdní zastávky. Pokud tedy nejezdí na konečnou nebo neznají důkladně spoj, protože cest do cílové stanice je více a může tedy jezdit jinou trasou, musí se i tak podívat do papírové verze jízdního řádu.
rychlík alex.jpg

V digitalizované době většina lidí vlastní chytrý telefon, ovšem ne každý disponuje mobilními daty, díky nimž by se na internetu podívala na nejvhodnější dopravní spojení hromadnou dopravou, tak jim tato chytrá technologie je v dané chvíli k ničemu. Mobilní aplikace se každou chvíli vylepšují a přidávají se do nich výhodné funkce, které ještě více usnadní uživatelovu cestu.

Nejvíce se používají „Jízdní řády IDOS“, na které si lidé zvykli díky snadnému ovládání, dostatečným množstvím informací a také tím, že na trhu figurují již několik let. Jednoduše po jejím zapnutí zadáte názvy zastávek odjezdu a příjezdu, nastavíte druh dopravy a další kritéria – nejčastěji tedy datum a čas, průjezdní zastávku, čas na přestup a nově také výběr dopravců. Na vybrané dálkové spoje si pár kliknutími zamluvíte také jízdenku s místenkou. IDOS nabízí mimo jiné přehled všech spojů, které odjíždí ze zadané zastávky.
žena u autobusu.jpg

Největší přehlednost potřebují pro vyhledávání spojů občané a návštěvníci hlavního města Prahy kvůli největšímu množství dopravních prostředků a frekventovanosti dopravní obslužnosti. ROPID vydal nedávno skvělou aplikaci , která nejlépe poslouží pro cesty tamní městské hromadné dopravy. Přes ni si také pošlete SMS jízdenku nebo najdete parkoviště pro vaše osobní auta, tzv. P+R, tzn. Park and Rest (= zaparkuj a jeď), slouží pro zaparkování vozidla v blízkosti zastávek hromadné dopravy, kterou poté pokračujete v cestě na vámi potřebné místo.