Prvním faktorem životnosti je materiál konstrukce. Ta sice často neodejde jako první, ale když odejde, už se s tím nedá nic moc dělat. Největší kvality a životnosti z běžně dostupných materiálů dosahují ocelové konstrukce, nejlépe z kvalitnější oceli. Dále následuje dřevo a slitiny. Posledním a nejhorším materiálem na konstrukci sedačky je dřevotříska. Můžete také narazit i na jiné, méně všední materiály, pravděpodobně si však za ně připlatíte. Měli byste myslet i na kvalitní rošt, který udrží váhu všech, kdo si na něj sednou a vydrží při každodenní námaze.

Dalším faktorem konstrukce je i tvar, rozměry, zpracování a úložný prostor. Máte-li malý byt, zcela jistě oceníte skládací sedačku anebo sedačku s velkým úložným prostorem. Je také dobré, aby souprava neměla ostré rohy a hrany, vypadala dobře a hodila se k okolí.

Potah je důležité vybrat pro dobrou použitelnost, odolnost a vysokou životnost. Na rozdíl od výplně či konstrukce pozná člověk na první pohled, že je potah již opotřebený. Je tedy důležité si vybrat snadno udržovatelný, odolný potah s dlouhou životností. Měl by být také hezký, sladěný s vaším interiérem a pohodlný. K výběru máte kůži pravou, eko-kůži i koženku. Dále také mikrovlákno, bavlnu, vlnu, žinylku, mikrofázi či mikroplyš.

Neméně důležitý je i výběr kvalitní výplně. Neměla by se brzy prosedět. Měla by býti pružná a elastická. Případně si můžete vybrat i výplň lépe vyhovující vašemu zdraví. Také je důležitá správná tvrdost výplně. Nikdo nebude chtít sedět na příliš měkké, či naopak příliš tvrdé matraci.

Nejběžnější jest PUR pěna, je ovšem také méně kvalitní než ostatní materiály. Lepší volbou je třeba studená pěna – HR. Ta je ze zdravotního hlediska mnohem lepší a také déle vydrží. Na výběr máme samozřejmě mnoho dalších možností – kupříkladu Visco pěna a jiné. Nezapomeňte také zvážit možnost přespání vaší návštěvy na sedačce.