Cítíte se mizerně, nemáte dostatek energie, jste unavení, nedospalí, ačkoli dlouho spíte, připadá vám vše kolem vás vlezlé, špatně se soustředíte, jste nervózní, podráždění anebo dokonce uvnitř jaksi stažení či sevření? Pak vám možná bude v organismu scházet hořčík. Pokud jeho deficit podceníte a ten se prohloubí až téměř do vyčerpání zásob v těle, může to mít velmi dramatický průběh.
Udeří naráz a neočekávaně
Kdo jednou na sobě poznal výrazný deficit magnézia, potvrdí vám, že je to jedna z nejzákeřnějších a nejděsivějších chorob, jaké existují. Projevuje se takovým způsobem, že se tomu mohou mnohdy vyrovnat některé hororové scény. Souhrnně se projevy nedostatku hořčíku nazývají jako tetanie, i když to samozřejmě není zcela přesné. Příznaky se totiž velmi podobají propuknutí tetanové nákazy a ta je mezi některými lékaři považována za jedno z nejděsivějších umírání.
Nechceme nikoho strašit, ale jakmile se objeví první příznaky, jimiž jsou křeče hladkého svalstva, pocit balvanu na hrudi, tiky a záškuby víček či ve tváři, časté noční probouzení, nervozita a počínající deprese, věnujte pozornost doplňování hořčíku buď ve vhodných potravinách, jimiž jsou např. celozrnné obiloviny, luštěniny a ořechy, anebo doplňky stravy např. v tabletách (v podobě laktátu, bisglycinátu či citrátu). Hořčík můžete doplnit i minerální vodou Magnesia.
Kdy lze očekávat úbytek magnézia
Hořčík se z těla vytrácí při mnoha metabolických procesech, např. při trávení, eliminaci překyselení, při pocení (při sportu), ale zároveň také při stresových situacích. Tehdy se hořčík vyčerpává velmi výrazně a stres je, stručně řečeno, zabijákem hořčíku. Vystresovaní lidé mívají obvykle silný deficit magnézia a měli by jeho suplementaci věnovat zvýšenou pozornost. Mnoho hořčíku spotřebuje také nezdravá strava s bílým cukrem a s pečivem z bílé mouky a také alkohol, kofein a cigarety.