Dřevní doby

Tato služba je provozována firmou Valve, která má v herním světě dlouhou historii, třebaže předmět jejího podnikání se za tu dobu podstatně změnil. Původně totiž vyráběla počítačové hry. Tím, co ji proslavilo, byl ale koncept vlastní platformy distribuční sítě mezi výrobcem a hráčem. Původně ji využívaly pro hry vlastní produkce, ukázala se ale natolik funkční a úspěšná, že se stala nejvíc využívanou platformou tohoto typu. Už nejen pro hry, ale i nejrůznější programy, aplikace a další softwarová řešení. A to univerzálně pro všechny výrobce. Aktuálně (duben 2018) je v katalogu 22 464 her.
strategická hra

Jak se jede v páře

Rozhraní služby je ke stažení zdarma, po zakoupení určité hry ji tu máte po stažení okamžitě k dispozici. Výhodou pro nedočkavce je i funkce umožňující spustit některé zakoupené hry už během jejich instalace.

Platforma velmi dobře funguje i jako určitá klíčenka, protože si „své“ hry můžete po přihlášení do systému stáhnout do jakéhokoliv počítače. Služba sama pak hlídá také aktualizace jednotlivých her, a to s ohledem na typ vašeho zařízení.
klávesnice na rukách

Steam se ovšem prosadil i coby garant DRM ochrany – i pokud si koupíte určitou hru v obchodě, musíte ji zde aktivovat unikátním kódem, který najdete v balení. A například při zakoupení některého herního časopisu, kde je k výtisku jako dárek přibaleno herní CD, dostanete takový kód také, takže fyzické médium nemusíte ani vybalovat.

Hráčské zázemí

Postupně se portfolio služeb rozrostlo pro prakticky kompletní zajištění zázemí pro všechny online hráče. S přímým důrazem na to, že pokud je vás ve hře víc, také si to mnohem víc užijete. Protože pokud tomu tak bude, každá hra se bude výborně prodávat. I to je důvodem k podpoře multiplayerového prostředí.
tým na hracích kartách
A co všechno vám Steam umožní?


·        Možnost přizvat kamaráda – máte možnost pozvat do právě konkrétní hry dalšího hráče, který se k vám může kdykoliv přidat, pokud danou hru vlastní


·        Komunikační kanál – máte možnost bavit se během hry se všemi jejími účastníky v online chatu


·        Anti-Cheat – funkce zaměřená na odhalování hráčů, kterým by se zachtělo při hraní podvádět


·        Ochrana účtu – každé přihlášení z jiného zařízení je třeba potvrdit přes vaši emailovou adresu


·        Parent kontrola – pokud má do Steamu přístup dítě, můžete v nabídce her označit ty, které neuvidí, případně máte možnost zakázat mu přístup do obchodu her a umožnit mu jen hraní

Sociální síť

Na tyto funkce navazují další možnosti, jak si svět online her užít a sdílet nejen dojmy, ale i zkušenosti. Lze například tvořit zájmové skupiny a radit se v tématických diskusních fórech. Obecně lze říci, že se na tomto místě povedlo výborně skloubit byznys se zábavou a pohodlí s funkčností.