Odkud se vzala ta nepovinně povinná finanční podpora svých potomků v jejich začátcích samostatného života? Snad je to tím, že od válečných let se začalo generacím vést dobře a mohli si víc a víc dovolit slušný životní standard. A proto jej umožňovali i svým potomkům.
gold prase.jpg

Jenže dneska je zase trochu jiná doba!

Proč byste měli, milí rodiče, i po odchodu svého potomka stále myslet na jeho pohodlí? Protože i Vaši rodiče Vás v prvních letech samostatného života finančně podporovali? Takže takhle vznikají ty smutné životní příběhy seniorů, když se jejich potomci objeví u dveří bytu v domově pro seniory jednou za měsíc, kdy berou penzi? To se musí změnit. Vaše děti si navyknete a nemůžete se divit, že to nemůže být jinak.

Naučte své potomky pravidlům hospodaření s financemi.

Něco jiného je, když spoříte svým potomkům, abyste jim úderem dospělosti naspořené finance darovali se slovy: A teď se starej sám! Ale rozhodně nesmíte zapomínat také na to, abyste své potomky na samostatný život ve světě financí připravili! Nejen slovy, ale také činy.

·         Nikdy nemůžeš mít všechno a najednou!

Aby Váš potomek neztratil zdravý rozum nad hromadou finančních prostředků, které jste mu darovali k osmnáctinám, musí už dávno Váš potomek vědět, že první, co s penězi neudělá, bude nákup všeho, co se mu líbí! K takovému rozhodnutí jej musíte vést celý jeho život, a to už od útlého dětství!

·         Upřednostni potřebné.

Váš potomek by měl vědět, že existují věci potřebné a nepotřebné. Pokud jej i toto rozlišování naučíte, nebudete mít obavu z darování tak vysoké částky financí najednou! Určitě ji nerozpráší za blbosti, ale jen za to, co skutečně teď potřebuje!

·         Mysli na peněžní rezervu.

Naučte svého potomka mít vždycky při ruce finance, které dokážou zajistit nepředvídatelnou událost. Nefunkční televize, nebo rozbitý mobilní telefon se musí opravit. Když ale nebude mít našetřené peníze? Nemůže si jen tak přijít, abyste mu peníze na opravy dali.

·         Nauč se žít s tím, co si vyděláš.

Už od útlého mládí svého potomka učte tomu, že dostane kapesné a ani korunu navíc do dalšího kapesného. Jak s tím naložíš? Tvoje věc. Je to vynikající průprava k hospodaření s první, ale i s dalšími výplatami.
peněz nadbytek.jpg

Když zvládnete svého potomka vychovat i v oblasti finanční gramotnosti, bude se dařit nejen jemu, ale i Vám. Vy si svých peněz můžete užít podle svých snů.