Jižní Afrika je krásná země, kde si lze užít úžasnou dovolenou. Ale kdo tam cestuje, měl by počítat i s určitými úskalími, jež toto obnáší. Sice po svých opakovaných zkušenostech osobně tvrdím, že je na cestě mezi Českými Budějovicemi a jakoukoliv cílovou destinací v Jižní Africe nejhorším místem Hlavní nádraží v Praze, ale přesto tu mohou být komplikace, a to třeba i větší, samozřejmě i jinde.

Pokud jde o kriminalitu, měli by si našinci dávat pozor hlavně v centrech větších jihoafrických měst, v chudinských čtvrtích a na liduprázdných místech, a to jako obvykle hlavně po setmění a za tmy. Je samozřejmé, že to není varování jenom pro našince, že to platí i pro místní, ale cizinci jsou přece jenom ideálnějšími oběťmi zločinu – bývají obvykle bohatší a je pro ně těžší nalézt někoho, na koho se obrátit se žádostí o pomoc, a tak jsou zločinci vyhledávanější.

zločinec ve tmě

Dalšími potenciálně rizikovými místy, jimž by se měli turisté vyhýbat, jsou pak příměstské vlaky a jiné druhy nejlevnější dopravy, jako jsou ‚černošská taxi‘, kde je možné vše, od rizika okradení až po vyvezení za město a okradení, po kterém nemusí oběť ani přežít. Jak kdy a jak kde.

A když už člověka někde přepadnou, jde ve většině případů o přepadení ozbrojené, takže je lepší se nebránit, dát útočníkům nějaké peníze, zvědavě je neokukovat a doufat, že to dopadne dobře. A také by se mělo mluvit anglicky, aby se tito neobávali, že se na ně domlouváte, a nezareagovali hůř, než je nezbytné.

prostřelené sklo

Člověk se podobnému riziku nevyhne pochopitelně nikdy. A vlastně ani nikde, potkat ho to může klidně i u nás. Ale riziko se dá pochopitelně minimalizovat, třeba i tím, že našinec ‚nedráždí‘ potenciální zločince viditelným nošením drahých šperků, fotoaparátů nebo jiných cenností.

Další možností, jak snížit riziko kriminality, je také cestování ve skupinách a vyhýbání se různým demonstracím, jež se nejednou mohou zvrtnout v násilnosti.

Ale nic není tak horké, jak se to upeče. Když to vezmu dohromady, strávil jsem už v Jižní Africe na dovolených přes rok života. A za celou tu dobu mě přepadli jen jednou.