Pohyb je základním projevem člověka již od jeho počátku. Dříve se ale lidé pohybovali více v přirozených aktivitách, při lovu, sběru bylin a rostlin či při přesunu. Dnešní moderní člověk se při běžných aktivitách příliš nepohybuje a tím pádem by měl pohyb doplňovat v jiných aktivitách.  Dnešní sedavý způsob života totiž způsobuje spoustu kardiovaskulárních a jiných chorob, na které ročně umírá spousta lidí. Jaký pohyb pěstovat pro zdraví?

žena cvičící jógu

Chůze

Chůze je nejpřirozenějším způsobem pohybu, který můžeme pěstovat v podstatě kdykoli a téměř každý z nás. Není příliš náročná a navíc se dá spojit s cestou do práce, z práce či třeba pro děti do školy. Chůze zvyšuje tělesnou kondici a zároveň pomáhá našemu mozku vypnout a odpočívat. Chůzi zvládne téměř každý, takže výmluvy, že nemůžete a nejde, jsou naprosto zbytečné.
běh s protézou

Běh

Běh je již trochu náročnější aktivitou, která není vhodná pro každého. Na běh bychom měli být především zdraví. Pokud chcete začít běhat, navštivte prvně vašeho praktického lékaře a poraďte se s ním. Běh je sice poměrně fyzicky náročný, ale pokud budete postupně zvedat zátěž, pak by neměl být žádný problém. Navíc běh je poměrně levný sport, aspoň z počátku vám stačí jen běžecké boty, funkční oblečení a odhodlání. Pokud vám nadšení z běhu vydrží, pak se můžete pustit do nakupování dalšího vybavení, jako je čelovka, nesmeky či různé boty na různé povrchy.

Cyklistika

Cyklistika je poměrně nenáročná fyzická aktivita, která je ale mírně náročnější finančně. Pořízení pořádného kola přece jenom něco stojí. Výzkumy ukázaly, že pravidelná jízda na kole zvyšuje stupeň kondice až o deset let níže. Pokud týdně ujedete aspoň 95 kilometrů, pak si můžete přidat až dva roky života.
lezec po skalách

Jiné pohybové aktivity

Spousta měst má speciální fit centra, se speciálními programy jako je yoga, pilates, box, cvičení s různým náčiním, kruhové tréninky, lezení na lezecké stěně či třeba spinning. Záleží na každém z nás, co nám sedne, zda budeme raději chodit venku v přírodě, nebo si zacvičíme s ostatními aerobic.