Také patříte k těm lidem, co si raději zorganizují dovolenou po svém, a netýká se jich žádné restriktivní nařízení? Ta zasahují převážně každého, kdo si sjednává ubytování v hotelu či penzionu, kdo je v kontaktu s mnoha lidmi anebo cestuje za hranice. K činnostem, které se tomu mohou vyhnout zcela efektivně, je vodáctví.

Vodáci vždy patřili ke zvláštní sortě lidí, obvykle drželi při sobě, navzájem si pomáhali a snažili se také dopravovat na vodu lodě vlastními prostředky. Stačí k tomu docela prosté homologované tažné zařízení na Ford Focus (či jiný model vozu) a pronajatý či vlastní přívěs s nástavbou pro převážení lodí. Můžete pak velmi pružně měnit své stanoviště, přizpůsobit se jak stavu vody na řekách, tak i místním podmínkám v kempech či nouzových tábořištích. Někde se dá kempovat i mimo civilizaci a zkušení vodáci vám poradí, kde to možné je i zcela legálně. Podstatné je ovšem jediné – mít spolehlivý automobil a samozřejmě přívěs.

přívěsný vozík

Lužnice je Mekkou vodáků

V Suchdole nad Lužnicí či v Majdaleně, odkud se zpravidla vyplouvá na týdenní putování, spatříte mnoho vozidel s „koulí“ a s připojenými přívěsy, auta se tu dají odstavit na delší dobu a jsou dobře dostupná vlakem, takže se můžete pro ně vrátit kdykoli v průběhu týdne. A proč právě Lužnice?

Lužnice v Bechyni

Je vhodná pro začátečníky i pro děti – poklidně meandrující horní tok je ideální pro milovníky romantiky a hlavně pro začínající vodáky. Za vozidlem na přívěsu můžete mít naložené jak laminátové či polyetylenové kánoe a kajaky, tak i pramice nebo rafty. Lužnici můžete splouvat ve skupinách i jednotlivě, třeba v rámci spřátelených rodin s dětmi.

Přírodní rezervace – potkáte se tu s překrásnou přírodou, ať už se rozhodnete plout původním korytem (Starou řekou) anebo Novou řekou, vybudovanou v 16. století rybníkářem Jakubem Krčínem. A co je důležité, vydejte se sem za slunečného a teplého počasí, neboť písečné dno velmi láká ke koupání v čisté vodě.