Asi to mnozí z Vás znají. Mnohdy stačí jen chvíli nedávat pozor a dotykový mobil vypadne s ruky přímo na zem. Většinou je rozbitý displej a tím i zničený celý telefon. Data se z něj sice dají dostat, ale není to zrovna moc jednoduché. Vyskytují se nejčastěji tři hlavní komplikace, se kterými se můžete setkat.

mobil s náplastmi

Komplikace první – dotekové ovládání je mimo provoz

Zde je důležité, zda je obraz čitelný. Pokud ano, máte možnost získat stále svá data. Stačí si obstarat USB OTG a připojit k vašemu telefonu USB myš. Tuto myš podporují takřka všechny moderní dotykové telefony. Pomocí ní hravě zvládnete ovládat mobil.

 

Komplikace druhá – nemůžete se dostat na data po připojení mobilu k počítači

Telefon nefunguje jako flash disk. Po přidání do počítače se neotevře okno se všemi uloženými soubory. Jde to jen tehdy, pokud máte v mobilu zapnutý USB debugging. Když pak spojíte USB kabel mobilu s počítačem, měli byste se dostat do interní paměti telefonu. Někdy se dá mobil i přes poškozený displej stále ovládat, což je obrovská výhoda pro vás, jelikož díky USB debugging můžete po přidání k počítači sebrat svá data.

oprava mobilu

Komplikace třetí – obraz na displeji je nečitelný

Je to nejspíše to nejhorší co Vás může potkat. Ale i zde se dá něco zkusit. Pokud mobil podporuje obrazový výstup pomocí HDMI a současně s USB OTG, měli byste být spaseni. K USB OTG adaptéru připojíte myš. Poté přidáte redukci pro spojení telefonu HDMI kabelem s monitorem či televizí. Použijte redukci MHL nebo SlimPort podle toho co váš telefon podporuje.

Závěr patří prevenci

Prevence před rozbití dotykového mobilu je to nejlepší co můžete udělat. Například fotografie si můžete nahrávat na internetové aplikace. Jednou z nich jsou třeba Fotky Google. Dalšími kde můžete uložit i jiné dokumenty než fotky jsou Google drive, OneDrive nebo Drop box.