Na trhu se objevuje množství parních čističů, které všechny slibují perfektní čistotu a úklid bez námahy. Parní čištění ocení především alergici, ale také ekologicky smýšlející domácnosti, protože se během čištění nepoužívají žádné chemikálie. Pára zvládne odstraňovat i silně znečištěné povrchy, má silný odmašťovací a dezinfekční efekt, který kromě alergenů ničí také bakterie, zaschlou špínu i vodní kámen. Podle čeho se ale řídit při výběru parního vysavače, aby dosahoval té nejvyšší kvality?

parní vysavač

Jednou z klíčových vlastností je systém doplňování vody, bez které se parní čističe prostě neobejdou. Tento způsob je ovlivněn počtem komor, kdy se můžeme setkat s jedno- a dvoukomorovým systémem. Výhodou jednokomorového systému je nižší pořizovací cena přístroje, jeho nevýhodou je to, že během úklidu nelze vodu dolévat za provozu, přístroj je nutné vypojit, nechat vychladnout, dolít vodu a teprve poté opět zapojit, počkat až se voda ohřeje – celý tento proces výrazně zpomaluje proces úklidu. V tomto ohledu je dvoukomorový systém efektivnější – vodu lze dolít během provozu, čímž se také dosáhne energetické úspory.
modré kapky vody

Dalším důležitým prvkem je doba provozu, která je závislá na velikosti nádržky na vodu. Bez vody totiž přístroj fungovat nebude. Zároveň tuto dobu ale ovlivňuje také množství páry, kterou vydává, takže pouze objemem se řídit nelze. Navíc vyšší objem znamená těžší přístroj a horší manipulaci s ním.

Klíčovým parametrem ve výkonnosti vysavače při čištění je tlak, pod kterým pára z přístroje vychází. Tlak páry je potřeba alespoň 4 bary, optimálních je 5 barů a nejšpičkovějších je 6 barů.

Dalším zásadním parametrem je doba ohřevu vody, která udává, za jak dlouho se voda přemění na páru a bude možné začít s úklidem. Také závisí na objemu vody a velikost plochy, kterou chceme čistit. Obecně vystačí 1,6 litru vody na asi 41 minut práce.

Důležitá je také hmotnost parního vysavače, která je o něco vyšší než u jiných vysavačů. Pojízdné modely váží kolem 10 kg (+ objem vody), tyčové jsou lehčí, ale při úklidu se musí celou dobu držet celá jejich váha, takže se ve výsledku mohou pronést mnohem více.
žena+muž+voda

Jednotlivé modely mají různé funkce: regulace množství páry a sacího výkonu, dětskou pojistku, kontrolní diody nebo přepínání mezi vysáváním a parním režimem.

Při pořizování každého spotřebiče je důležitá cena. Pokud chceme skutečně kvalitní stroj, volíme spíše pojízdné modely s cenou nad 10 000 Kč. Nižší cena značí nižší výkon.