Vaše první kroky ráno po probuzení vedou často k přístroji, jakým je kávovar. Možná už jen ze zvyku, možná ze samotného přesvědčení, že není nic účinnějšího a lepšího pro start dne než káva. Kofein je přitom často spojován se samými negativními účinky, které mnoho lidí ani nezajímají nebo jim jednoduše nevěnují pozornost.
Ale žijeme v době, která nabízí možnosti různých alternativ, se stejným účinkem jako káva, ale s daleko příznivějším vlivem na naše zdraví a chod celého dne.
hromada žaludů

ŽALUDOVKA

Žaludová káva je vlastně 100 procent pražených žaludí, spojených do sypké směsi určené jako náhražka kávy. Na samotnou chuť si budete muset pravděpodobně zvyknout, protože je hořká a místy až trpká, nicméně chutná jako káva – převážně zrnková a černá.
kávový šálek a zrna

MELTA Z KÁVOVIN

Meltu jako „kávu“ zná mnoho z vás už z dětství, když vám ji vařili rodiče nebo babičky. Považuje se za „slabší“ kafe, ale od kávy má daleko. Nicméně je příznivá pro naše zdraví a pokud si uděláte silnější odvar, odlišnost ani nepoznáte. Stará známá, ale zato skvělá alternativa!

ŠPALDOVÁ KÁVA

Špaldová káva neobsahuje kofein, ale je ze všech náhražek nejblíže podobná chuti pravé kávy. Na rozdíl od kávy pomáhá hladinu cholesterolu snižovat a díky minerálům v ní obsažených je bohatým zdrojem energie, která vám vydrží v průběhu celého dne.

CITRÓNOVÁ VODA

I voda s citrónem vám dodá okamžitou a dlouhodobou sílu a probuzení hned po ránu, a to dokonce nalačno. Kyselina citrónová posiluje imunitní systém a dodá vám potřebnou dávku energie, ze které můžete celý den čerpat. Navíc osvěží a rozhodně vás po ránu nakopne!

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY ČAJŮ

Tak jako káva obsahuje kofein, čaj pro změnu tein. Výhody pití čaje místo kávy však spočívají v tom, že na rozdíl od kofeinu, který nám zvyšuje srdeční frekvenci, cítíme se díky němu roztržití a náš nervový systém funguje na plné obrátky, tein zaručuje klidný stav mysle a pozornosti, díky které se můžeme lépe koncentrovat na práci v průběhu dne. Vybrat si můžete:
–      zelený čaj
–      pampeliškový čaj
–      bílý čaj
–      mátový čaj