Malířství do relativně nedávné doby bylo doménou především mužů. Slavných malířek je pomálu. Mezi jednu z nejslavnějších světových malířek patří nepochybně mexická malířka Frida Kahlo, autorka více než 143 obrazů.
Přitom tato žena se k malířství dostala čirou náhodou.
Měla velké ambice, to rozhodně ano. Nicméně na dráhu malířky nemyslela. Toužila se stát lékařkou a dokonce studovala medicínu. Jeden den ovšem zničil veškeré její životní plány.
Frida se stala obětí těžké havárie autobusu, jehož následkem byla zlomenina páteře, klíční kosti, žeber, pánve, ramen a nohou. Frida se léčila ze zranění více než rok a i když absolvovala nekonečné množství operací, do konce života trpěla nevýslovnými bolestmi.
Bolest jako východisko
Přesto hrozná událost měla pro její tvorbu zásadní vliv. Z dlouhé chvíle na lůžku v době rekonvalescence Frida začíná malovat. Nejdříve aby se nenudila, ale čím dál více podléhá nové vášni. Po celý zbytek života byla malba nejen prostředkem vlastní seberealizace, ale také způsobem, jak se vyrovnat s vlastní bolestí. Téma bolesti je ostatně na mnoha jejích obrazech příliš zjevná až hmatatelná.
Frida i když měla po otci židovské kořeny, byla velmi ovlivněna mexickou kulturou, což je na jejich obrazech velmi patrné.
Když jí bylo 21 let, seznámila se s malířem Diegem Riverou, který se stal jejím celoživotním partnerem. Kdo by čekal idylku, mýlil by se. Vztah byl protkán množstvím nevěr z obou stran, rozvodem, ale také neustálými návraty. Ti dva nedokázali být spolu, ale už vůbec ne bez sebe. I když byl Rivera o dvacet let starší, přežil svou ženu.
Frida Kahlo i Diego Rivera byli vášniví komunisté. Svého času poskytli dokonce azyl Lvu Trockému. Frida se stala dokonce jeho milenkou.
O Fridě Kahlo byl v roce 2002 natočen slavný film Frida se Salmou Hayek v hlavní roli.
Osobnost Fridy Kahlo v sobě skrývá mnoho poselství. Nejvýznamnější z nich je nepochybně to, že bolest se může stát životním východiskem.