Všichni určitě víme, co znamená pojem viditelné světlo a různé takovéto pojmy, které jsme kdysi dávno všichni poslouchali na těch a o nech nejnudnějších hodinách fyziky. „lom světla, odraz světla, ohnisko“ jako byste tam byli, že? Ale díky bohu o tom to ve skutečném životě obyčejných smrtelníků, ve kterém jde především o důležité a praktické věci, vůbec nejde. Konec konců, koho by zajímalo, pod jakým úhlem namířit paprsek, tak aby se odrazil za určitý bod, leda tak vaše optického lékaře nebo lékařku. Ale nyní se přesuňme k jádru věci, každý z vás zažil tu zvláštní situaci, při které na něj osvětlení mělo určitý vliv.
svíčka v kelímku
Někdo na ostrém světle usíná a upadá do mírné spánku, někdo na druhou stranu zažívá to samé ale při úplném šeru. Někdo zase může spát jen když je v místnosti absolutní tma a k tomu nejlépe s páskou přes oči a peřinou přes hlavu. Pravdou je, že tento přístup, cit a postoj vašeho těla ke světlu je více či méně individuální a nedá se nijak moc ovlivnit. Světlo ale neovlivňuje pouze touhu po spánku, světlo v lidském životě hraje i jiné důležité role. Například pro navození atmosféry, ostré bíle světlo je vždy agresivní a vzbuzuje v nás nejtemnější obavy, stress a strach, proto se využívají tato světla především při výsleších na policejních stanicích. Naopak příkré a tlumené světlo nás uvádí do stavu hlubokého a příjemného klidu, který se jen tak hned nevyruší.
dvě světla
Přece i každé malé dítě v dnešní době zná slovní obrat „romantická večeře při svíčkách“. Také se zkuste zamyslet nad složitou prací osvětlovačů, protože bez jejich dobře načasovaných sériích osvětlení by vše ztrácelo lesku a síly, představte si například ples, kde pořád svítí jedno nepříjemné statické světlo, no prostě hrůza. No světlo hraje v našich životech důležitou roli. A tak se příště zamyslete nad tím, co v jakém světle chcete dělat, aby vaše chvilka, která měla být tou nejkrásnější, neskončila jako policejní výslech a naopak.