K létu opalování jistě patří. Kdo by nechtěl mít krásně opálenou pokožku. Nese to, ale svá rizika. Nejen, že dlouhodobý pobyt na parném slunci, zvlášť v poledních hodinách není vhodný, ale můžeme se při neopatrném opalování ošklivě spálit. Stačí malá chvilka nepozornosti. Můžeme usnout na chvíli na dece, jsme zapáleni do plážového volejbalu nebo pobýváme dlouho na lehátku ve vodě. Stačí, ale obyčejná procházka nebo práce na zahradě k tomu, abychom si způsobili nepříjemné a bolestivé spálení kůže. Spáleniny bývají opravdu velmi bolestivé.
Připadáme si, že máme tělo v jednom ohni a většinou nám bolest znepříjemňuje i spaní. K rychlejšímu hojení a úlevě nám mohou pomoci některé bylinky. Ulevit od nepříjemných potíží si zkuste heřmánkem pravým. Obsahuje, kromě jiných silic, léčivé a hojivé azuleny, proazuleny a éterické oleje. Pro úlevu si můžete vybrat heřmánkovou mast nebo olej. Další bylinka, která vám bude při léčbě spálenin nápomocna, je měsíček lékařský. Bylinka, která je známa svými všestranně hojivými účinky. Oleje, které tyto žluté květy obsahují, mají protizánětlivé účinky. Kromě mastí a olejů si můžete pomoci i obkladem z měsíčku nebo mastí z levandule. Ta vám utiší i bolest hlavy, pokud si mast vetřete do spánků. Možná vás překvapí, že další účinnou bylinkou na spálenou pokožku, kterou mnozí považují za obtížný plevel, je lopuch větší. Buďte si jisti, že na něho narazíte skoro na každé neudržované louce nebo rumišti. Mast z lopuchu vám určitě na popáleniny pomůže. Aplikovat ji můžete i malým dětem. Lopuch má výrazné hojivé účinky. Stejně jako obyčejný lopuch vám poslouží jetel luční. Z nálevu si můžete připravit hojivý obklad. Mimo jiné si z jetele můžete připravit čaj.
Pokud jsou vaše spáleniny většího rozsahu, máte horečku nebo se jedná o malé dítě, raději se vyhněte samoléčbě a navštivte lékaře.